Answer:
Abundance of 32S is 94.41%
Explanation:
The average atomic mass is defined as the sum of the atomic masses of each isotope times its abundance:
Average atomic mass = ∑ Atomic mass istope*Abundance
For the sulfur:
32.07amu = 31.97207X + 32.97146Y + 33.96786*0.0422 <em>(1)</em>
<em>Where X is abundance of 32S and Y abundance of 33S</em>
Also we can write:
1 = X + Y + 0.0422 <em>(2)</em>
0.9578 - X = Y
Because the sum of the abundances = 1
Replacing (2) in (1):
32.07amu = 31.97207X + 32.97146(0.9578 - X) + 33.96786*0.0422
32.07 = 31.97207X + 31.58006 - 32.97146X + 1.43344
-0.9435 = -0.99939X
0.9441 =X
In percentage, abundance of 32S is 94.41%
Given:
7.20 g sample of Al2(SO4)3
Required:
Mass of oxygen
Solution:
Since you are not given a
chemical reaction, just base your solution to the chemical formula given.
Molar mass of Al2(SO4)3 = 342.15 g/mol
7.20 g Al2(SO4)3 (1 mol/342.15g)(3mol O/2 mol Al)(1 mol O2/1/2 mol
O2)(32g O2/1mol O2) = 4.04 g O2
Convert each amount of grams into moles:
I: 23.24g x 1 mol / 126.90g = 0.1831 mol I
C: 2.198 x 1 mol / 12.01g = 0.1830 mol C
N: 2.562 x 1 mol / 14.01g = 0.1829 mol N
Each element has roughly the same amount of moles, which means the whole number ratio between the elements is 1:1:1
Therefore the empirical formula is ICN
Answer:
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ and HCO₃⁻/CO₃²⁻
Explanation:
An acid is a proton donor; a base is a proton acceptor.
Thus, H₃PO₄ is the acid, because it donates a proton to the carbonate ion.
CO₃²⁻ is the base, because it accepts a proton from the phosphoric acid.
The conjugate base is what's left after the acid has given up its proton.
The conjugate acid is what's formed when the base has accepted a proton.
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ make one conjugate acid/base pair, and HCO₃⁻/CO₃²⁻ are the other conjugate acid/base pair.
H₃PO₄ + CO₃²⁻ ⇌ H₂PO₄⁻ + HCO₃⁻
acid base conj. conj.
base acid
<span>Filtration, if its a precipitate that means its insoluble. </span>