V ( initial ) = 20 m/s
h = 2.30 m
h = v y * t + g t ² / 2
d = v x * t
1 ) At α = 18°:
v y = 20 * sin 18° = 6.18 m/s
v x = 20 * cos 18° = 19.02 m/ s
2.30 = 6.18 t + 4.9 t²
4.9 t² + 6.18 t - 2.30 = 0
After solving the quadratic equation ( a = 4.9, b = 6.18, c = - 2.3 ):
t 1/2 = (- 6.18 +/- √( 6.18² - 4 * 4.9 * (-2.3)) ) / ( 2 * 4.9 )
t = 0.3 s
d 1 = 19.02 m/s * 0.3 s = 5.706 m
2 ) At α = 8°:
v y = 20* sin 8° = 2.78 m/s
v x = 20* cos 8° = 19.81 m/s
2.3 = 2.78 t + 4.9 t²
4.9 t² + 2.78 t - 2.3 = 0
t = 0.46 s
d 2 = 19.81 * 0.46 = 9.113 m
The distance is:
d 2 - d 1 = 9.113 m - 5.706 m = 3.407 m
GOOD LUCK AND HOPE IT HELPS U
Answer:
The classification of that same issue in question is characterized below.
Explanation:
The given values are:
Current, I = 50.0 A
Diameter, d = 0.10 cm
(a)...
As we know,
⇒ Magnetic force = Copper wire's weight
So,
⇒ 
On putting the estimated values, we get
⇒ 
⇒ 
⇒ 
(b)...
As we know,
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒
Net flux through the cylindrical surface is given as

here q = enclosed charge in the surface
so here in order to find the value of q

so now we have

so this is the total flux
now by Gauss's law we can find the electric field




<em>by above expression we can find the electric field at required position</em>
Answer:
- 3 meter
Explanation:
A dog has started motion from +3 meter. ...(Given)
∴ maximum positive distance = + 3 meter
Magnitude of distance = 3
Maximum negative distance = (-) (magnitude of distance)
Maximum negative distance = (-) (3)
Maximum negative distance = -3 meter
Hence, maximum negative distance is -3 meter.
(a) The y-component or vertical velocity is calculated using:
Vy = Vsin(∅)
(b) The x-component or horizontal velocity is calculated using:
Vx = Vcos(∅)