Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
<span><span>1.
</span>If the ramp has a length of 10 and has a
mechanical advantage (MA) of 5. Then we need to find the height of the ramp.
Formula:
MA = L / H
Since we already have the mechanical advantage and length, this time we need to
find the height .
MA 5 = 10 / h
h = 10 / 5
h = 2 meters
Therefore, the ramp has a length of 10 meters, a height of 2 meters with a
mechanical advantage of 5.</span>
Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation:
Answer:
the correct answer is A, the object goes 4 times as far
Explanation:
This is a projectile launching approach. Where the parameter we are controlling is the initial speed and they ask us how far it goes from the initial one. Let's calculate the range with a speed (vo)
R1 = v₀² sin 2θ / g
Now let's double vo, the new speed is
v = 2 v₀
We calculate the scope
R2 = (2v₀)² sin 2θ / g
R2 = 4 v₀² sin 2θ / g
R2 = 4 R1
Therefore the correct answer is A, the object goes 4 times further
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.