Answer:2.53*10^-10F
Explanation:
C=£o£r*A/d
Where £ is the permitivity of a constant
£o= 8.85*10^-12f/m
£r=6.3
A=150mm^2=0.015m^2
d=3.3mm= 0.0033m
C=8.85*10^-12*6.3*0.015/0.0033
C=8.85*6.3*10^-12*0.015/0.0033
C=55.755*0.015^-12/0.003
C=8.36/3.3*10^-13+3
C=2.53*10^-10F
<span><u>Answer
</u>
The mass of 220 lb football has less than 288 lb football. So, it will be easier to move it since it will require less force. The heavy football will have a bigger momentum. Since 288 lb has more weight than 220 lb, it will have bigger inertia making it difficult for the players to stop it.
This makes it easier to tackle 220 lb football than 288 lb football.
</span>
It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps
Emily throws the ball at 30 degree below the horizontal
so here the speed is 14 m/s and hence we will find its horizontal and vertical components


vertical distance between them

now we will use kinematics in order to find the time taken by the ball to reach at Allison

here acceleration is due to gravity

now we will have

now solving above quadratic equation we have

now in order to find the horizontal distance where ball will fall is given as

here it shows that horizontal motion is uniform motion and it is not accelerated so we can use distance = speed * time

so the distance at which Allison is standing to catch the ball will be 5.33 m
We use the kinematic equations,
(A)
(B)
Here, u is initial velocity, v is final velocity, a is acceleration and t is time.
Given,
,
and
.
Substituting these values in equation (B), we get
.
Therefore from equation (A),

Thus, the magnitude of the boat's final velocity is 10.84 m/s and the time taken by boat to travel the distance 280 m is 51.63 s