The solution would be like this for this specific problem:
F = (G Me Mo) / Re^2
F / Mo = (G Me) / Re^2
G = gravitational constant
= 6.67384 * 10^-11 m3 kg-1 s-2
Me = 5.972 * 10^24 kg
Re^2 = (6.38 * 10^6)^2 m^2
= 40.7044 * 10^12 m^2 = 4.07044 * 10^13 m^2
G Me / Re^2 = (6.67384 * 10-11
* 5.972 * 10^24) / 4.0704 * 10^13 = 9.7196 m/s^2
9.7196 m/s^2 = acceleration
due to Earth’s gravity
Therefore, the value of the composite constant (Gme / r^2e) that is to be
multiplied by the mass of the object mo in the equation above is 9.7196
m/s^2.
In a situation in which the smarter armiture is rubbing on the field the most commin reason are defective bushings. So, the ststement the techician A ssys that the brushings shojld be replaced is correct. Techinican A is right.
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s