Answer:
Hello your question is incomplete attached below is the complete question
Answer : x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
Explanation:
Given data:
mass suspended = 4 meters
mass suspended at other end = 3 meters
first we have to express the kinetic and potential energy equations
The general kinetic energy of the system can be written as
T = 
T =
also the general potential energy can be expressed as
U = 
The Lagrangian of the problem can now be setup as

next we will take the Euler-Lagrange equation for the generalized equations :
Euler-Lagrange equation = 
solving the equations simultaneously
x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
Use this formula
Vf = sqrt(2gh)
Answer:
the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow.
Explanation:
We can answer this exercise using Gauss's law
Ф = ∫ e . dA =
/ ε₀
field flow is directly proportionate to the charge found inside it, therefore if we place a Gaussian surface outside the plastic spherical shell. the flow must be zero since the charge of the sphere is equal induced in the shell, for which the net charge is zero. we see with this analysis that this shell meets the requirement to block the elective field
From the same Gaussian law it follows that if the sphere is not in the center, the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow , so no matter where the sphere is, the total induced charge is always equal to the charge on the sphere.
Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
Answer:
given,
mass of copper = 100 g
latent heat of liquid (He) = 2700 J/l
a) change in energy
Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (300 - 4)
Q = 11153.63 J
He required
Q = m L
11153.63 = m × 2700
m = 4.13 kg
b) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (78 - 4)
Q = 2788.41 J
He required
Q = m L
2788.41 = m × 2700
m = 1.033 kg
c) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (20 - 4)
Q = 602.90 J
He required
Q = m L
602.9 = m × 2700
m =0.23 kg