As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s
Below are the choices that can be found elsewhere:
a. 268 kJ
<span>b. 271 kJ </span>
<span>c. 9 kJ </span>
<span>d. 6 kJ
</span>
So the key thing to realize here is what the information given to you actually means. Sublimation is going from a sold to a gas. Vaporization is going from a liquid to a gas. Hence you can create two equations from the information that you have:
<span>Ga (s) --> Ga (g) delta H = 277 kJ/mol </span>
<span>Ga (l) --> Ga (g) delta H = 271 kJ/mol </span>
<span>From these two equations, you can then infer how to get the melting equation be simply finding the difference between the sublimation (two steps) and vaporization (one step). </span>
<span>Ga (s) --> Ga (l) delta H = 6 kJ/mol </span>
<span>At this point, all you need to do is a bit of stoichiometry. You start with 1.50 mol and multiply by the amount of energy per mole (6 kJ/mol). </span>
<span>*ANSWER* </span>
<span>9 kJ/mol (C)</span>
3 kilometers, it is just 5/60 or 1/12 multiplied by 36.
PLS help ASAP I DONT have time to answer this, it also detects if it’s right or wrong.
Explanation:
It is given that,
Diameter of the semicircle, d = 45 m
Radius of the semicircle, r = 22.5 m
Speed of greyhound, v = 15 m/s
The greyhound is moving under the action of centripetal acceleration. Its formula is given by :



We know that, 


Hence, this is the required solution.