Weight expressed in Newtons is expressed in the equation whereby Weight= the mass of an object * the force of gravity. The force of gravity on earth is a constant 9.8 meters per second squared. Therefore if weight (w) = 63 N and the force of gravity is 63 N then the mass must equal 6.43 kg. Because the equation for weight is w=mg so 63 N (w) = m * 9.8 m/s^2.
Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
When an experiment happens in the USA and the test of the world read it conversions may go wrk v and think that the experiment is false
Answer:
90db
Explanation:
The 1000, will produce sa.e intensity, since the firecrackers are made of same materials
D:the electrons from being attracted to the grid instead of the anode