Answer:
Mass of CuSO4.H2O obtained: 
Explanation:
The molecular weight of the salt is: 
<u>In the solution</u>: 12.5 g of CuSO4
In moles: 
<u>Mass of wate</u>r:
5 moles of water per mol of salt: 
Mass of CuSO4.H2O obtained: 
Answer:
4 g after 58.2 years
0.0156 After 291 years
Explanation:
Given data:
Half-life of strontium-90 = 29.1 years
Initially present: 16g
mass present after 58.2 years =?
Mass present after 291 years =?
Solution:
Formula:
how much mass remains =1/ 2n (original mass) ……… (1)
Where “n” is the number of half lives
to find n
For 58.2 years
n = 58.2 years /29.1 years
n= 2
or 291 years
n = 291 years /29.1 years
n= 10
Put values in equation (1)
Mass after 58.2 years
mass remains =1/ 22 (16g)
mass remains =1/ 4 (16g)
mass remains = 4g
Mass after 58.2 years
mass remains =1/ 210 (16g)
mass remains =1/ 1024 (16g)
mass remains = 0.0156g
Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

The answer to your question would be _B High Temp
Answer : The value of ΔH for this reaction is, -1516 kJ/mol
Explanation :
First we have to calculate the moles of 



Now we have to calculate the ΔH for this reaction.
As, 2.5 mole of
react to gives heat = -3790 kJ
So, 1 mole of
react to gives heat = 
= -1516 kJ/mol
Therefore, the value of ΔH for this reaction is, -1516 kJ/mol