Answer:
1.4 *10^6 N/C
Explanation:
The electric field caused by a charge at a certain point is given by the equation:

where k is the Coulomb constant equal to 8.99 *10^9 Nm^2/C^2, q the charge of the particle in coulombs, r is the distance from the point to the charge in meters.
is the unitary vector that goes from the charge to the point. This vector will give us the direction of the Electric Field vector.
The unitary vector of the +5.0-μC charge will go to the right (+i), as the point is to the right of the charge. Then, the electric field caused by the charge will be:

The unitary vector of the -4.0-μC charge will go to the left (-i), as the point is to the left of the charge. Then, the electric field caused by the charge will be:

The electric field at the 30 cm mark will be the addition of both electric field:

Answer:
Explanation:
Given
volume of sample 
Temperature 
Pressure 
for different conditions
Temperature 
Pressure 
suppose
is the volume of sample
Using ideal gas equation




Answer:
a) m = 3 for λ1 and m= 2 for λ2 will overlap since they have the same values
b) At what angle does this overlap occur = 34.54 degree
Explanation:
The detailed steps and appropriate formula is as shown in the attachment.
Answer:
The vertical distance is ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the cylinder is m
The kinetic frictional force is f
Generally from the work energy theorem

Here E the the energy of the spring which is increasing and this is mathematically represented as

Here k is the spring constant
P is the potential energy of the cylinder which is mathematically represented as

And
is the workdone by friction which is mathematically represented as

So

=> ![\frac{1}{2} * k * d^2 = d[mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%5E2%20%3D%20%20d%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![\frac{1}{2} * k * d = [mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%20%3D%20%20%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.