Answer:
Xenon
Explanation:
Step 1: Given data
- Pressure (P): 1.00 atm (I looked it up)
Step 2: Convert the temperature to Kelvin
K = °C + 273.15 = 100.0°C + 273.15 = 373.2 K
Step 3: Calculate the number of moles (n)
We will use the ideal gas equation.
P × V = n × R × T
n = P × V / R × T
n = 1.00 atm × 0.335 L / (0.0821 atm.L/mol.K) × 373.2 K
n = 0.0109 mol
Step 4: Calculate the molar mass of the gas
M = 1.44 g / 0.0109 mol = 132 g/mol
Step 5: Identify the gas
The gas with a molar mass of about 132 g/mol is xenon.
Answer:
Explanation:
idk why all u guys like trump who do.. hes just a big pain in the a*s.
The question is incomplete, the complete question is;
Which of the following is most likely a heavier stable nucleus? (select all that apply) Select all that apply: A nucleus with a neutron:proton ratio of 1.05 A nucleus with a A nucleus with a neutron:proton ratio of 1.49 The nucleus of Sb-123 A nucleus with a mass of 187 and an atomic number of 75
Answer:
A nucleus with a A nucleus with a neutron:proton ratio of 1.49
A nucleus with a mass of 187 and an atomic number of 75
Explanation:
The stability of a nucleus depends on the number of neutrons and protons present in the nucleus. For many low atomic number elements, the number of protons and number of neutrons are equal. This implies that the neutron/proton ratio = 1
Elements with higher atomic number tend to be more stable if they have a slight excess of neutrons as this reduces the repulsion between protons.
Generally, the belt of stability for chemical elements lie between and N/P ratio of 1 to an N/P ratio of 1.5.
Two options selected have an N/P ratio of 1.49 hence they are heavy stable elements.
Answer:
The pH of the solution is 8.
Explanation:
To which options are correct, let us determine the concentration of the hydroxide ion, [OH-] and the pH of the solution. This is illustrated below:
1. The concentration of the hydroxide ion, [OH-] can be obtained as follow:
pOH = –Log [OH-]
pOH = 6
6 = –Log [OH-]
–6 = Log [OH-]
[OH-] = Antilog (–6)
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
2. The pH of the solution can be obtained as follow:
pH + pOH = 14
pOH = 6
pH + 6 = 14
pH = 14 – 6
pH = 8.
From the calculations made above,
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
pH = 8.
Therefore, the correct answer is:
The pH of the solution is 8