Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
Answer:
Explanation:
The energy stored in the spring is used to throw the ball upwards . Let the height reached be h
stored energy of spring = 1/2 k y² , k is spring constant and y is compression created in the spring
stored energy of spring = potential energy of the ball
1/2 k y² = mgh , m is mass of the ball , h is height attained by ball
.5 k x .055² = .025 x 2.84
.0015125 k = .071
k = .071 / .0015125
= 46.9 N / m .
Answer: Part 1: Propellant Fraction (MR) = 8.76
Part 2: Propellant Fraction (MR) = 1.63
Explanation: The Ideal Rocket Equation is given by:
Δv = 
Where:
is relationship between exhaust velocity and specific impulse
is the porpellant fraction, also written as MR.
The relationship
is: 
To determine the fraction:
Δv = 

Knowing that change in velocity is Δv = 9.6km/s and
= 9.81m/s²
<u>Note:</u> Velocity and gravity have different measures, so to cancel them out, transform km in m by multiplying velocity by 10³.
<u />
<u>Part 1</u>: Isp = 450s

ln(MR) = 
ln (MR) = 2.17
MR = 
MR = 8.76
<u>Part 2:</u> Isp = 2000s

ln (MR) = 
ln (MR) = 0.49
MR = 
MR = 1.63