Answer:
30 (kg)
Explanation:
therefore the mass of the ball is 2 so 30 (kg)
Charges build up when you have dry air and friction ,the heat to clothes which dry it out and causes friction.
Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
Initial volume of mercury is
V = 0.1 cm³
The temperature rise is 35 - 5 = 30 ⁰C = 30 ⁰K.
Because the coefficient of volume expansion is 1.8x10⁻⁴ 1/K, the change in volume of the mercury is
ΔV = (1.8x10⁻⁴ 1/K)*(30 ⁰K)(0.1 cm³) = 5.4x10⁻⁴ cm³
The cross sectional area of the tube is
A = 0.012 mm² = (0.012x10⁻² cm²).
Therefore the rise of mercury in the tube is
h = ΔV/A
= (5.4x10⁻⁴ cm³)/(0.012x10⁻² cm²)
= 4.5 cm
Answer: 4.5 cm
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³