Answer:
A. Increase in temperature is 0.0176 degree Celsius. b. the remaining energy will be lost.
Explanation:
The mass of copper block = 7kg
Initial speed = 4.0 m/s
Specific heat of copper = 0.385 j/g degree Celcius.
a. The increase in temperature is calculated below:

85% of energy is converted into internal energy.

b. The remaining 15 per cent of kinetic energy will be lost and it will be changed into other forms.
Answer:
height is 69.68 m
Explanation:
given data
before it hits the ground = 46 % of entire distance
to find out
the height
solution
we know here acceleration and displacement that is
d = (0.5)gt² ..............1
here d is distance and g is acceleration and t is time
so when object falling it will be
h = 4.9 t² ....................2
and in 1st part of question
we have (100% - 46% ) = 54 %
so falling objects will be there
0.54 h = 4.9 (t-1)² ...................3
so
now we have 2 equation with unknown
we equate both equation
1st equation already solve for h
substitute h in the second equation and find t
0.54 × 4.9 t² = 4.9 (t-1)²
t = 0.576 s and 3.771 s
we use here 3.771 s because 0.576 s is useless displacement in the last second before it hits the ground is 46 % of the entire distance it falls
so take t = 3.771 s
then h from equation 2
h = 4.9 t²
h = 4.9 (3.771)²
h = 69.68 m
so height is 69.68 m
<h2>
Answer: The Photoelectric Effect</h2>
Light can be considered as a wave or as particles, in this context Einstein proposed that light behaves like a stream of particles called <u>photons</u> with an energy, in order to correctly explain the photoelectric effect.
This fenomenom consists in the emission of electrons (electric current) that occurs when light falls on a metal surface <u>under certain conditions.
</u>
So, if we consider light as a stream of photons and each of them has energy, this energy is able to pull an electron out of the crystalline lattice of the metal and communicate, in addition, a <u>kinetic energy</u>.
This means the photoelectric effect can only be explained based on the corpuscular model of light, that is, light is quantized.
Hello!
A stretched spring has 5184 J of elastic potential energy and a spring constant of 16,200 N/m. What is the displacement of the spring?
0.57 m
0.64 m
0.80 m
1.25 m
Data:



For a spring (or an elastic), the elastic potential energy is calculated by the following expression:

Where k represents the elastic constant of the spring (or elastic) and x the deformation or displacement suffered by the spring.
Solving:









Answer:
The displacement of the spring = 0.8 m (or 0.80 m)
_________________________________________
I Hope this helps, greetings ... Dexteright02! =)
Answer:
I agree with the student that think that moonlight is just reflected sunlight, so we will see the Sun’s absorption line spectrum.
Explanation:
Absorption spectrums occur when a white light is passed through a gas. Or simply a light from a hot source passes through a cooler gas. The moon itself is a reflection of the sun, so when it reflects the light from the sun, absorption spectrum lined can be seen. Note that it is the hot gases like hydrogen, oxygen etc in or around the sun that cause absorption spectrum.