Answer:
you have no picture
Explanation:
if it shows the arrows going towards eachother it is north and south. if it is not it will be either north and north or south and south
<span>The overall force that is acting on the bottle is gravity. With the incline being 30 degrees the full force of gravity isn't acting on the bottle becuase the ramp isn't allowing the bottle to go straight down. By taking the sin of 30 degrees you find the proportion of gravity that is acting on the bottle to be 4.9 meters per second and the bottle weights 20 kg so the force acting on the bottle is 98 Newtons.</span>
Answer:
-40 kJ
80 kJ
Explanation:
Work is equal to the area under the pressure vs volume graph.
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
2.27) Pressure and volume are linearly related. When we graph P vs V, the area under the line is a trapezoid. So the work is:
W = ½ (P₁ + P₂) (V₂ − V₁)
W = ½ (100 kPa + 300 kPa) (0.1 m³ − 0.3 m³)
W = -40 kJ
2.29) Pressure and volume are inversely proportional:
pV = k
The initial pressure and volume are 500 kPa and 0.1 m³. So the constant is:
(500) (0.1) = k
k = 50
The final pressure is 100 kPa. So the final volume is:
(100) V = 50
V = 0.5
The work is therefore:
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
W = ∫₀₁⁰⁵ (50/V) dV
W = 50 ln(V) |₀₁⁰⁵
W = 50 (ln 0.5 − ln 0.1)
W ≈ 80 kJ
Hello!
A stretched spring has 5184 J of elastic potential energy and a spring constant of 16,200 N/m. What is the displacement of the spring?
0.57 m
0.64 m
0.80 m
1.25 m
Data:



For a spring (or an elastic), the elastic potential energy is calculated by the following expression:

Where k represents the elastic constant of the spring (or elastic) and x the deformation or displacement suffered by the spring.
Solving:









Answer:
The displacement of the spring = 0.8 m (or 0.80 m)
_________________________________________
I Hope this helps, greetings ... Dexteright02! =)
Answer:
d) 12 V
Explanation:
Due to the symmetry of the problem, the potential (relative to infinity) at the midpoint of the square, is the same for all charges, provided they be of the same magnitude and sign, and be located at one of the corners of the square.
We can apply the superposition principle (as the potential is linear with the charge) and calculating the total potential due to the 4 charges, just adding the potential due to any of them:
V = V(Q₁) + V(Q₂) +V(Q₃) + V(Q₄) = 4* 3.0 V = 12. 0 V