Answer:
-2 m/s^2
Explanation:
Acceleration is equal to the slope of the graph. You just find the slope of that section. The rise is -20 and the run is 10, so you get -2.
Thank you for posting your question here. The total distance traveled by the truck during the 3.2 seconds interval is 83 m. Below is the solution:
d = vit + 1/2 at^2
d = (22m/ s) (3.2s) + 1/2 (2.4m/ s^2) (3.2s)^2
d = 83 m
Hope the answer helps.
Answer:
Option (c) will be correct answer that is it will go 1.6 m
Explanation:
We have given that conveyor has the velocity u = 3.1 m/sec
Mass of the robot = 10 kg
static friction coefficient = 0.5 and kinetic friction coefficient = 0.3
Acceleration due to gravity g = 9.8 
Acceleration a = kinetic friction coefficient ×g = 0.3×9.8 = 2.94
Now according to third equation of motion

Finally velocity of the conveyor will be zero
So 
s = 1.6 m
So option (c) is correct option
Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s