Answer:
a. 3/4λ
d. 1/4λ
Explanation:
When the wavelength of the sound waves is λ and the two waves are having same frequency the waves are said to be out of phase if their phase difference is in the multiples of
or 180°.
When the two waves are out of phase then their opposite maxima coincide at the same time resulting in the minimum amplitude of the resulting wave throughout.
- As we observe from the schematic that the a wave has sinusoidal pattern of variation and we get a maxima after each
of the distance.
- Here we have two speakers out of phase therefore on shifting one of the speakers by the odd multiples of
we have the maxima or the extreme amplitudes.
So, we must place the microphone at 3/4λ and 1/4λ to pickup the loudest sound.
Explanation :
The interaction between two objects is termed as the collision. The collision can be of two types i.e. elastic collision and inelastic collision.
In this case, two identical carts travel at the same speed toward each other, and then a collision occurs. In an inelastic collision, the momentum before and after the collision remains the same but its kinetic energy gets lost.
After the collision, both the object sticks over each other and moves with one velocity.
Out of the given graph, the graph that shows a perfectly inelastic collision is attached. It shows that after the collision both the carts move with the same velocity.
Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
Answer:
height of the water rise in tank is 10ft
Explanation:
Apply the bernoulli's equation between the reservoir surface (1) and siphon exit (2)

-------(1)
substitute 
0ft/s for V₁, 20ft for (z₁ - z₂) and 32.2ft/s² for g in eqn (1)


Applying bernoulli's equation between tank surface (3) and orifice exit (4)

substitute

0ft/s for V₃, h for z₃, 0ft for z₄, 32,2ft/s² for g

At equillibrium Fow rate at point 2 is equal to flow rate at point 4
Q₂ = Q₄
A₂V₂ = A₃V₃
The diameter of the orifice and the siphon are equal , hence there area should be the same
substitute A₂ for A₃
for V₂
for V₄
A₂V₂ = A₃V₃

Therefore ,height of the water rise in tank is 10ft
Answer:
F = 316.22 N
Explanation:
Given that,
The wind blows a jay bird south with a force of 300 Newtons.
The jay bird flies north, against the wind, with a force of 100 newtons.
Both the forces are acting perpendicular to each other. The net force is given by the resultant of forces as follows :

Hence, the net force on the jay bird is 316.22 N.