Grams of Phosphorus = 4.14 grams
Grams of white compound = 27.8 grams
Grams of Chlorine would be = 27.8 - 4.14 = 23.66 grams
Calculating moles which would be grams / molar mass
Molar mass of P = 30.97 grams / moles; Molar mass of Cl = 35.45 grams / moles
Moles of Phosphorus = 4.14 grams / 30.97 grams / moles = 0.1337 moles
Moles of Chlorine = 23.66 grams / 35.45 grams / moles = 0.6674 moles
Calculating the ratios by dividing with the small entity
P = 0.1337 moles / 0.1337 moles = 1
Cl = 0.6674 moles / 0.1337 moles = 5
So the empirical formula would be PCl5
Let's evaluate each choice. For the first choice, this is correct. Hydrosphere consist of all the water's in the Earth's surface. It interacts with the atmosphere through reaeration, so that water cycle continues on. The second option is correct, this is known as the greenhouse effect. The third option is incorrect, because the opposite is true, which makes the fourth option correct. The fifth option is incorrect because the atmosphere has nothing to do with the Earth's crust. <em>So, the answers are: A, B, and D.</em>
i think it's A. cause CH is 1:1 and if you reduce C2H2, the ratio would also be 1:1
The correct Lewis structure for Fluorine is A.
Answer:
5.63 mol.
Explanation:
- The balanced chemical equation between NO₂ and H₂O is:
<em>3NO₂(s) + H₂O(l) → 2HNO₃(aq) + NO(g),
</em>
It is clear that 3 mol of NO₂ reacts with 1 mol of H₂O to produce 2 mol of HNO₃ and 1 mol of NO.
<em>Water is present as an excess reactant and NO₂ is limiting reactant.</em>
<em></em>
- To find the no. of moles of HNO₃ produced:
3 mol of NO₂ produces → 2 mol of HNO₃, from stichiometry.
8.44 mol of NO₂ produces → ??? mol of HNO₃.
∴ The no. of moles of HNO₃ are formed = (8.44 mol)(2 mol)/(3 mol) = 5.63 mol.