Answer:
Check Explanation
Explanation:
Let the speed of the drone relative to earth be u = ?
Let the speed of the drone relative to the starship be u' = 0.5c
Let the speed of the starship relative to earth be v = 0.8c
In the theory of relativity,
The 3 speeds are related thus
u = (u' + v)/[1 + (u'v/c²)]
u = (0.5c + 0.8c)[1 + ((0.8c × 0.5c)/c²)]
u = 1.3c/[1 + (0.4c²/c²)]
u = 1.3c/1.4 = 0.9286 c = 0.93 c = 93% c
Answer:
Frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Explanation:
We have given value of capacitance 
Potential difference across capacitor V = 12 volt
Current through capacitor 
Capacitive reactance will be equal to 
Capacitive reactance is equal to 




f = 5.20 kHz
So frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
A. a<span> = 1.3 m/s^2</span><span>; </span>FN<span> = 63.1 N</span>