During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.
Answer:
The final velocity of the bullet is 9 m/s.
Explanation:
We have,
Mass of a bullet is, m = 0.05 kg
Mass of wooden block is, M = 5 kg
Initial speed of bullet, v = 909 m/s
The bullet embeds itself in the block which flies off its stand. Let V is the final velocity of the bullet. The this case, momentum of the system remains conserved. So,

So, the final velocity of the bullet is 9 m/s.
Answer: E= KQ/r^2
Explanation: An electric field is a region where an electric charge(positive or negative ) will experience a force.
The magnitude of an electric field E, at a point is given by Coulombs law as
E/ F/q
Where F= Coulombs force exertedon the charge and q= electric charge
E= F/q=(KQq)/r^2q
E=KQ/r^2