Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²
The molar latent enthalpy of boiling of iron at 3330 K is ΔH = 342
10^3 J.
<u>Explanation:</u>
Molar enthalpy of fusion is the amount of energy needed to change one mole of a substance from the solid phase to the liquid phase at constant temperature and pressure.
d ln p = (ΔH / RT^2) dt
(1/p) dp = (ΔH / RT^2) dt
dp / dt = p (ΔH / RT^2) = 3.72
10^-3
(p) (ΔH) / (8.31) (3330)^2 = 3.72
10^-3
ΔH = 342
10^3 J.
Answer:
0.4 A
Explanation:
From the question,
Electric power = Voltage×current
P = VI.......................... Equation 1
Make I the subject of the equation
I = P/V..................... Equation 2
Given: P = 96 J/s, V = 230 V.
Substitute into equation 2
I = 96/230
I = 0.4 A.
Hence the current is 0.4 A