It is b because I'm just going around the house with me to the mall to get u at the moment I don't have any plans tonight or naw
To calculate the new pressure, we can use Boyle’s law to relate these two scenarios (Boyle’s law is used because the temperature is assumed to remain constant). Boyle’s law is:
P1V1 = P2V2,
Where “P” is pressure and “V” is volume. The pressure and volume of the first scenario is 215 torr and 51 mL, respectively, and the second scenario has a volume of 18.5 L (18,500 mL) and the unknown pressure - let’s call that “x”. Plugging these into the equation:
(215 torr)(51 mL) =(“x” torr)(18,500 mL)
x = 0.593 torr
The final pressure exerted by the gas would be 0.593 torr.
Hope this helps!
Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
Answer:
2 electrons are transfered in this reaction.
Explanation:
Oxidation is a reaction where an atom, ion, or molecule loses electrons, while reduction corresponds to the electron gain of an atom, ion, or molecule.
In an oxidation-reduction reaction two simultaneous processes take place, oxidation and reduction.
So, oxidation-reduction (redox) reactions involve the transfer of electrons between chemical species. They are also called electron transfer reactions since the particle that is exchanged is the electron.
In this case:
Zn(s) ⇒ Zn²⁺(aq) + 2 e⁻
2 Ag⁺ (aq) + 2 e⁻ ⇒ 2 Ag(s)
So, zinc metal loses two electrons to form the zinc(II) ions, while the two silver ions each gain one electron to form two silver metal atoms.
Then, Zn is a reducing agent (The reducing agent is the one that provides the electrons, oxidizing itself), AgNO3 is an oxidizing agent (The oxidizing agent is the one that traps the electrons, reducing itself).
Finally, you can see that <u><em>2 electrons are transfered in this reaction.</em></u>
Answer is: empirical formula of the product is Br₂O₅.
Chemical reaction: x/2Br₂ + y/3O₃ → BrₓOy.
m(Br₂) = 1,250 g.
m(BrₓOy) = 1,876 g.
n(Br₂) = m(Br₂) ÷ M(Br₂).
n(Br₂) = 1,25 g ÷ 159,81 g/mol.
n(Br₂) = 0,0078 mol.
n(Br) = 2 · 0,0078 mol = 0,0156 mol.
m(O₃) = 1,876 g - 1,25 g = 0,626 g.
n(O₃) = 0,626 g ÷ 48 g/mol = 0,013 mol.
n(O) = 0,039 · 3 = 0,039 mol
n(Br) : n(O) = 0,0156 mol : 0,039 mol.
n(Br) : n(O) = 1 : 2,5.