The correct answer would be the first option. Material A having a smaller latent heat of fusion would mean that it will take only less energy to phase change into the liquid phase. Latent of heat of fusion is the amount of energy needed of a substance to phase change from solid to liquid or liquid to solid.
Energy is released when a solute molecule is solvated.
Answer:
The answer to your question is: 83.9 %
Explanation:
Data
Cu = 31.8 g
S = 50 g
CuS = 40 g
yield = ?
Equation
Cu + S ⇒ CuS
MW Cu = 64 g
MW S = 32 g
MW CuS = 96 g
Ratio (theoretical/experimental)
Experimental 50/31.8 = 1.57
Theoretical 32/64 = 0.5 limiting reactant Cu
64 g of Cu ------------------ 96 g of CuS
31.8 g ------------------- x
x = (31.8 x 96) / 64
x = 47.7 g of CuS
% yield = (40/47.7) x 100
= 83.9 %
Answer:
H2 P4 O1. Explanation: In order to calculate the Empirical formula , we will assume that we have started with 10 g of the compound.
Explanation:
The transition metal with the smallest atomic mass is Scandium (Sc).
Hope this helps~