The magnitude of the force<span> a 1.5 x 10-3 C charge exerts on a 3.2 x 10-4 C charge located 1.5 m away is 1920 Newtons. The formula used to solve this problem is:
F = kq1q2/r^2
where:
F = Electric force, Newtons
k = Coulomb's constant, 9x10^9 Nm^2/C^2
q1 = point charge 1, C
q2 = point charge 2, C
r = distance between charges, meters
Using direct substitution, the force F is determined to be 1920 Newtons.</span>
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg
Answer:
817.5 Pa
Explanation:
From Bernoulli's equation, considering thst there is no height difference then
P1+½d(v1)²=P2+½d(v2)²
P1-P2=½d(v2²-v1²)
∆P=½d(v2²-v1²)
Where P represent pressure, d is density and v is velocity. Subscripts 1 and 2 represent inside and outside. ∆P is tge change in pressure
Given the speed at roof top as 128 km/h, we convert it to m/s as follows
128*1000/3600=35.555555555555=35.56 m/s
Velocity at the bottom of roof is 0 m/s
Density is given as 1.293 kg/m³
∆P=½*1.293*(35.56²-0)=817.5 Pa
Answer:

Explanation:
Given that initially ball moves in the horizontal direction ,it means that the velocity in the vertical direction is zero.
Horizontal distance = 13 m
Vertical distance = 57 cm
Lets take time to cover 57 cm distance in vertical direction is t.
We know that g is the constant acceleration in the vertical direction so we can apply the equation of motion in the vertical direction.

Here 
S= 57 cm

t=0.34 s
Now in the horizontal direction

Here x=13 m
t= 0.34 s
So


So the initial speed of ball is 38.13 m/s.
Answer:

Explanation:
Given:
radius of capillary, 
angle of contact, 
density of water, 
surface tension of water, 
height, h = ?
We have the equation for the height of meniscus as:



No, the capillary action alone cannot be the mechanism of water transportation to the top of the trees. Transpiration also creates a suction pressure in the xylem complementary to the ascent of sap and cohesion of water being the other causes of movement of water up in the plants.