Please post in English so i or someone else can help you.
Initial volume of mercury is
V = 0.1 cm³
The temperature rise is 35 - 5 = 30 ⁰C = 30 ⁰K.
Because the coefficient of volume expansion is 1.8x10⁻⁴ 1/K, the change in volume of the mercury is
ΔV = (1.8x10⁻⁴ 1/K)*(30 ⁰K)(0.1 cm³) = 5.4x10⁻⁴ cm³
The cross sectional area of the tube is
A = 0.012 mm² = (0.012x10⁻² cm²).
Therefore the rise of mercury in the tube is
h = ΔV/A
= (5.4x10⁻⁴ cm³)/(0.012x10⁻² cm²)
= 4.5 cm
Answer: 4.5 cm
<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles