Answer : The number of moles of oxygen present in a sample are 11.3 moles.
Explanation :
The given compound is, 
By the stoichiometry we can say that, 1 mole of of
has 4 moles of CO.
Or we can say that, 1 mole of of
has 1 mole of nickel (Ni), 4 moles of carbon (C) and 4 moles of oxygen.
That means,
Number of moles of carbon = Number of moles of oxygen
As we are given that:
Number of moles of carbon = 11.3 moles
So, number of moles of oxygen = number of moles of carbon = 11.3 moles
Therefore, the number of moles of oxygen present in a sample are 11.3 moles.
Problem One (left)
This is just a straight mc deltaT question
<em><u>Givens</u></em>
m = 535 grams
c = 0.486 J/gm
tf = 50
ti = 1230
Formula
E = m * c * (ti - tf)
Solution
E = 535 * 0.486 * ( 1230 - 50)
E = 535 * 0.486 * (1180)
E = 301077
Answer: A
Problem Two
This one just requires that you multiply the two numbers together and cut it down to 3 sig digits.
E = H m
H = 2257 J/gram
m = 11.2 grams
E = 2257 * 11.2
E = 25278 to three digits is 25300 Joules. Anyway it is the last one.
Three
D and E are both incorrect for the same reason. The sun and stars don't contain an awful lot of Uranium (1 part of a trillion hydrogen atoms). It's too rare. The other answers can all be eliminated because U 235 is pretty stable in its natural state. It has a high activation complex.
Your best chance would be enriched Uranium (which is another way of saying refined uranium). That would be the right environment. Atomic weapons and nuclear power plants (most) used enriched Uranium. You can google "Little Boy" if you want to know more.
Answer: B
Four
The best way to think about this question is just to get the answer. Answer C.
A: incorrect. Anything sticking together implies a larger and larger result. Gases don't work that way. They move about randomly.
B: Wrong. Heat and Temperature especially depend on movement. Stopping is not permitted. If a substance's molecules stopped, the substance would experience an extremely uncomfortable temperature drop.
C: is correct because the molecules neither stop nor do they stick. The hit and move on.
D: Wrong. An ax splitting something? That is not what happens normally and not with ordinary gases. It takes more energy that mere collisions or normal temperatures would provide to get a gas to split apart.
E: Wrong. Same sort of comment as D. Splitting is not the way these things work. They bounce away as in C.
Five
Half life number 1 would leave 0.5 grams behind.
Half life number 2 would leave 1/2 of 1/2 or 1/4 of the number of grams left.
Answer: 0.25
Answer C
Answer:
The possible structures are ketone and aldehyde.
Explanation:
Number of double bonds of the given compound is calculated using the below formula.

=Number of double bonds
= Number of carbon atoms
= Number of hydrogen atoms
= Number of nitrogen atoms
The number of double bonds in the given formula - 

The number of double bonds in the compound is one.
Therefore, probable structures is as follows.
(In attachment)
The structures I and III are ruled out from the probable structures because the signal in 13C-NMR appears at greater than 160 ppm.
alkene compounds I and II shows signal less than 140 ppm.
Hence, the probable structures III and IV are given as follows.
The carbonyl of structure I appear at 202 and ketone group of IV appears at 208 in 13C, which are greater than 160.
Hence, the molecular formula of the compound
having possible structure in which the signal appears at greater than 160 ppm are shown aw follows.
The correct answer is Hot water increases the collision rate of molecules, causing the reaction to occur faster.
Explanation:
Temperature is directly related to the kinetic energy or movement of molecules in a substance. In this context, a higher temperature leads to more kinetic energy or more collision between molecules. At the same time, a chemical reaction involves molecules of two or more substances colliding and creating bonds to form new substances. This implies an increase in temperature means molecules colliding faster, new substances forming in a shorter time, and therefore a faster chemical reaction. According to this, the first answer is correct.
Answer:
Mole fraction N₂ = 0.336
Explanation:
Mole fraction of a gas can be determined in order to know the partial pressure of the gas, and the total pressure, in the mixture.
Total pressure in the mixture: Sum of partial pressure from all the gases
Total pressure = 183 mmHg + 443 mmHg + 693 mmHg =1319 mmHg
Mole fraction N₂ = Partial pressure N₂ / Total pressure
443 mmHg / 1319 mmHg = 0.336
Remember that mole fraction does not carry units