0.6137 g of KHP contains 1.086 × 10^21 acidic protons.
Number of moles of KHP = mass of KHP/molar mass of KHP
Molar mass of KHP = 204.22 g/mol
Mass of KHP = 0.6137 g
Number of moles of KHP = 0.6137 g/204.22 g/mol = 0.003 moles of KHP
Now, 1 each molecule of KHP contains 1 acidic proton.
For 0.003 moles of KHP there are; 0.003 × 1 × NA
Where NA is Avogadro's number.
So; 0.003 moles of KHP contains 0.003 × 1 × 6.02 × 10^23
= 1.086 × 10^21 acidic protons.
Learn more: brainly.com/question/16672114
Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
Diluted by a factor of two means that we double the volume of the solution by adding an equal volume of the water.
if we diluted it by a factor of one so the new concentration = 0.1/2=0.05 M and diluted by a factor of two so, the new concentration will be 0.05/2 = 0.025 M
A gaseous compound is 30.4% nitrogen and 69.6% oxygen by mass. A 5.25-g sample of the gas occupies a volume of 1.00 L and exerts a pressure of 1.26 atm at -4.0°C. Which of the following is its molecular formula?
1) NO2
2) N3O6
3) N2O5
4) N2O4
5) NO
Part (a) :
H₂(g) + I₂(s) → 2 HI(g)
From given table:
G HI = + 1.3 kJ/mol
G H₂ = 0
G I₂ = 0
ΔG = G(products) - G(reactants) = 2 (1.3) = 2.6 kJ/mol
Part (b):
MnO₂(s) + 2 CO(g) → Mn(s) + 2 CO₂(g)
G MnO₂ = - 465.2
G CO = -137.16
G CO₂ = - 394.39
G Mn = 0
ΔG = G(products) - G(reactants) = (1(0) + 2*-394.39) - (-465.2 + 2*-137.16) = - 49.3 kJ/mol
Part (c):
NH₄Cl(s) → NH₃(g) + HCl(g)
ΔG = ΔH - T ΔS
ΔG = (H(products) - H(reactants)) - 298 * (S(products) - S(reactants))
= (-92.31 - 45.94) - (-314.4) - (298 k) * (192.3 + 186.8 - 94.6) J/K
= 176.15 kJ - 84.78 kJ = 91.38 kJ