Answer:
20°C
Step-by-step explanation:
Quantity if heat energy supplied is expressed as;
Q = mcΔt
m is the mass = 3kg
Δt is the temperature rise
Q = 5400J
c = 900 J/kg °C
Substitute
5400 = 3(90)Δt
5400 = 270Δt
Δt = 5400/270
Δt = 20°C
Hence the temperature rise is 20°C
Situations:
1) he makes 1st shot + he makes 2nd shot
P(A) = 0.4 · 0.4 = 0.16 ( 16 % )
2) he makes 1 st shot + he misses 2nd shot
P(B) = 0.4 · 0.6 = 0.24 ( 24 % )
3) he misses 1st shot and he has no more attempts
P (C) = 0.6 ( 60 %)
0.16 · 2 + 0.24 · 1 + 0.6 · 0 = 0.32 + 0.34 = 0.56
The expected value is 0.56 points.
Answer:
speed = 796142.197 km/hr
Step-by-step explanation:
solution
we consider here orbit around galactic center is circular so
circumference formula will be here
circumference C = 2πr ........1
here we know r = 27000
so
circumference C = 2 π × 27000
C = 169560 light year
so
we travel 169560 light year in 230000000 years
so distance will be
distance = 
distance = 0.00073721 light year/year
and we know 1 year = 8760 hours
so 1 light year = 9.46027 ×
km
so
sped of moving is
speed = 0.00073721 × 9.46027 ×
km/hr
speed = 796142.197 km/hr
The fact that the first chosen student was a girl is already decided, so there is no need to find the probability of that happening. There are a total of 13+10, or 23 students. A girl was already selected, so that leaves 22 students. The chance that a boy is chosen is 10/22, or 5/11.
U need n = 2 6 hope this help u nedd 62626wnesslln