I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Given that,
Distance in south-west direction = 250 km
Projected angle to east = 60°
East component = ?
since,
cos ∅ = base/hypotenuse
base= hyp * cos ∅
East component = 250 * cos 60°
East component = 125 km
Answer:
Explanation:
Given
Force P is acting upward
C is vertical contact Force
W is the weight of the crate
As P is unable to move the Block therefore Normal reaction keeps on acting on block
thus we can say that
P-W+C=0
P=W-C
We actually don't need to know how far he/she is standing from the net, as we know that the ball reaches its maximum height (vertex) at the net. At the vertex, it's vertical velocity is 0, since it has stopped moving up and is about to come back down, and its displacement is 0.33m. So we use v² = u² + 2as (neat trick I discovered just then for typing the squared sign: hold down alt and type 0178 on ur numpad wtih numlock on!!!) ANYWAY....... We apply v² = u² + 2as in the y direction only. Ignore x direction.
IN Y DIRECTION: v² = u² + 2as 0 = u² - 2gh u = √(2gh) (Sub in values at the very end)
So that will be the velocity in the y direction only. But we're given the angle at which the ball is hit (3° to the horizontal). So to find the velocity (sum of the velocity in x and y direction on impact) we can use: sin 3° = opposite/hypotenuse = (velocity in y direction only) / (velocity) So rearranging, velocity = (velocity in y direction only) / sin 3° = √(2gh)/sin 3° = (√(2 x 9.8 x 0.33)) / sin 3° = 49 m/s at 3° to the horizontal (2 sig figs)