Answer:
c
Explanation:
the cells grow more than the tissue
Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
Answer:
(II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity.
Explanation:
Bond polarity is proportional to difference in electronegativity between bonded atoms.
Atoms Electronegativity Bond Electronegativity difference
Cl 3.0 Cl-F 1.0
Br 2.8 Br-Cl 0.2
F 4.0 Cl-Cl 0
H 2.1 H-C 0.4
C 2.5 H-N 0.9
N 3.0 H-O 1.4
O 3.5 Br-F 1.2
I 2.7 I-F 1.3
Si 1.9 Cl-F 1.0
P 2.2 Si-Cl 1.1
Si-P 0.3
Si-C 0.6
Si-F 2.1
So, clearly, order of increasing polarity : O-H > N-H > C-H
So, (II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L