Answer:
a). Gravitational Potential energy= 294 Joules
b). when the ropes make a 25.0°
Gravitational Potential energy= 27.55 Joules
C).Gravitational Potential energy= 0 Joules
Explanation:
GPE (gravitational potential energy ) is always relative to some zero reference point. For swings, it makes sense to set GPE = 0 at the bottom of the swing's arc where theta = 0 deg relative to the vertical.
In general GPE (gravitational potential energy ) = mgh;
where mg = 140 N is the weight of the child with mass m,
g is the gravity field, and
h is the height above the zero reference.
In general, from ordinary trig, we have h = L(1 - cos(theta))
where L = 2.1 m is the length of each rope.
Gravitational Potential energy = mgh
Gravitational Potential energy
= 140 × L(1 - cos(90))
= 140 × 2.10(1 - 0)
= 294joules
b) GPE = 140*2.1(1 - cos(25))
Gravitational Potential energy
= 140 × L(1 - cos(25))
= 140 × 2.10(1 - 0.9063)
= 140 × 2.10(0.0937)
= 140 × 0.19677
=27.55 joules
c)
GPE = 0 or
= 140*2.1(1 - cos(0))
= 0