Answer:
Explanation:
We define the linear density of charge as:

Where L is the rod's length, in this case the semicircle's length L = πr
The potential created at the center by an differential element of charge is:

where k is the coulomb's constant
r is the distance from dq to center of the circle
Thus.

Potential at the center of the semicircle
Charges build up when you have dry air and friction ,the heat to clothes which dry it out and causes friction.
Answer:
(a) 0.0178 Ω
(b) 3.4 A
(c) 6.4 x 10⁵ A/m²
(d) 9.01 x 10⁻³ V/m
Explanation:
(a)
σ = Electrical conductivity = 7.1 x 10⁷ Ω-m⁻¹
d = diameter of the wire = 2.6 mm = 2.6 x 10⁻³ m
Area of cross-section of the wire is given as
A = (0.25) π d²
A = (0.25) (3.14) (2.6 x 10⁻³)²
A = 5.3 x 10⁻⁶ m²
L = length of the wire = 6.7 m
Resistance of the wire is given as


R = 0.0178 Ω
(b)
V = potential drop across the ends of wire = 0.060 volts
i = current flowing in the wire
Using ohm's law, current flowing is given as


i = 3.4 A
(c)
Current density is given as


J = 6.4 x 10⁵ A/m²
(d)
Magnitude of electric field is given as


E = 9.01 x 10⁻³ V/m
Answer:
K = 1.525 10⁻⁹ x⁴ + 4.1 10⁶ x
Explanation:
To find the variation of kinetic energy, let's use the work energy theorem
W = ΔK
∫ F .dx = K -K₀
If the body starts from rest K₀ = 0
∫ F dx cos θ = K
Since the force and displacement are in the same direction, the angle is zero, so the cosine is 1
we substitute and integrate
α ∫ x³ dx + β ∫ dx = K
α x⁴ / 4 + β x / 1 = K
we evaluate from the lower limit F = 0 to the upper limit F
α (x⁴ / 4 -0) + β (x -0) = K
K = αX⁴ / 4 + β x
K = 1.525 10⁻⁹ x⁴ + 4.1 10⁶ x
in order to finish the calculation we must know the displacement