The work done on the gas is W=-76.0J
The net energy transferred to the gas by heat in the process is <u>91 J</u>
<u>Explanation:</u>
<u>Given data:</u>
The constant volume of the gas is 0.300L
The initial pressure is 2 atm
The final pressure is 1.50 atm
The formula to calculate the work done is given by,
W= -p(Vf-Vi)
Where,
P denotes the pressure
Vf denotes the final volume
Vi denotes the last volume
Therefore work done on the force is zero, due to the change in the volume is zero
<u>Work done:</u>
Given data
The initial volume of the gas is given by Vi - 0.300L
The final volume of the gas is given by Vf - 0.800L
The constant pressure of the gas is 1.50 atm
The formula to calculate the work done is given by,
W= -p(Vf-Vi)
Where,
P denotes the pressure
Vf denotes the final volume
Vi denotes the initial volume
Substitute the values we get
W= -(1.50 atm (1.30 x 10^5 Pa/atm) (0.800L-0.300L) (10^-3 m ^3/1L)
W=-76.0J
The work done on the gas is W=-76.0J
<u>Net energy</u>
<u>The formula to calcualte the Net energy is given by ΔU = Uf - Ui</u>
<u>ΔU = Uf - Ui</u>
<u>ΔU = 182 -91 =91</u>
The net energy transferred to the gas by heat in the process is <u>91 J</u>