Newtons second law.. <span>The acceleration of an object as produced by a net force is directly proportional to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely proportional to the mass of the object.</span>
From tables,
SVP at 30°C = 4.24 kPa
From ideal gas expressions;
n = PV/RT = (4.24*1000*450)/(8.314*303) = 757.4 moles
Now, 75% of 757.4 moles will evaporate leaving 20%. Then, 25% of 757.5 moles...
25% of 757.4 moles = 25/100*757.4 = 189.35 moles
Mass of 189.35 moles = 189.35 moles*18 g/mol = 3408.3 g ≈ 3.4 kg
In would say that you may have water in your brakes which may have gotten in the brake lines or in the brake discs so that could cause the brakes to malfunction due to driving through the pools of water so the brakes should be examined as soon as possible.
Answer:
Angular acceleration
rad/s^2
Explanation:
Given
Initial Angular velocity (w1)
rad/s
Final Angular velocity (w2)
rad/s
Time taken to change velocity from w1 to w2
seconds
Angular acceleration is equal to the change in angular velocity to the time taken for making thing change
Hence, Angular acceleration
rad/s^2
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>