Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:

Answer:
30298514.82 m/s
Explanation:
M = Mass of star = 2×10³ kg
r = Radius of star = 5×10³ m
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The object would be moving at a velocity of 30298514.82 m/s
Answer:

Explanation:
Given that
Length= 2L
Linear charge density=λ
Distance= d
K=1/(4πε)
The electric field at point P



So

Now by integrating above equation
