Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Answer:
The coefficient of static friction between the puppy and the floor is 0.7273.
Explanation:
The horizontal force applied to move the puppy from a steady state has to be greater than the force of static friction, after it is moving the force needs to be equal to be greater than the force of dynamic friction in order to maintain its movement. The force of static friction is given by:

Where
is the static friction force,
is the coefficient of static friction and
is the normal force. Since there's no angle on the flor the normal force is equal to the weight of the puppy, therefore,
, to make the puppy moving we need to use a force of 80 N, therefore,
, so we can solve for the coefficient as shown below:

The coefficient of static friction between the puppy and the floor is 0.7273.
Answer:
1.10 m/s
Explanation:
Linear speed is given by
Kinetic energy is given by
Potential energy
PE= mgh
From the law of conservation of energy, KE=PE hence
where m is mass, I is moment of inertia,
is angular velocity, g is acceleration due to gravity and h is height
Substituting m2-m1 for m and 0.5l for h,
for
we obtain
and making v the subject
For the rod, moment of inertia
and for sphere
hence substituting 0.5L for R then
For the sphere on the left hand side, moment of inertia I
while for the sphere on right hand side,
The total moment of inertia is therefore given by adding
Substituting
for I in the equation
Then we obtain
This is the expression of linear speed. Substituting values given we get
Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details