Answer:
sublime, melt, condense, deposit
Explanation:
1. When ice is warmed at a steady pressure 0.00512 atm, it will be sublime.
2. It will be melt when ice is warmed at a consistent pressure of 1 atm.
3. If water vapour pressure is continued to increase at a temperature of 100 C, it will be condense.
4. If water vapour pressure is continued to increase at a temperature of -50 C, it will be deposited.
<u>Given:</u>
Initial volume of He, V1 = 19.2 L
Initial mass of He, m1 = 0.0860 g
Mass of He removed = 0.205 g
<u>To determine:</u>
The new volume of He i.e V2
<u>Explanation:</u>
Based on Avogadro's law:
Volume of a gas is directly proportional to the # moles of the gas
Volume (V) α moles (n) -----(1)
Atomic mass of He = 4 g/mol
Initial moles of He, n1 = 0.860 g/4 g.mol-1 = 0.215 moles
Final moles of He, n2 = (0.860-0.205)g/4 g.mol-1 = 0.164 moles
Based on eq(1) we have:
V1/V2 = n1/n2
V2 = V1 n2/n1 = 19.2 L * 0.164 moles/0,215 moles = 14.6 L
Ans: New volume is 14.6 L
Solution:
After the reaction of mixture is worked-up Washing three times the organic with sodium carbonate helps to decrease the solubility of the organic layer into the aqueous layer. This allows the organic layer to be separated more easily.
And then the reaction washed by saturated NACL we have The bulk of the water can often be removed by shaking or "washing" the organic layer with saturated aqueous sodium chloride (otherwise known as brine). The salt water works to pull the water from the organic layer to the water layer.
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
The answer is electron.
The nucleus of a neutral potassium atom is "surrounded" by electron.
The neutral potassium atom contains equal number of protons and neutrons, and there are 19 electrons and 19 protons while 20 neutrons.
20 protons and 20 neutrons are there in the nucleus while 19 electrons surrounds the nucleus in different orbits .