The concept required to perform this exercise is given by the coulomb law.
The force expressed according to this law is given by

Where,

q = charges of the objects
r= distance/radius
Our values are previously given, so

Replacing,



The force acting on the block are given by,




Therefore the box is accelerated upward.
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Answer:
a. be sure to hold expansion cards by the edge connectors
Explanation:
Removal of loose jewelry is a good safety practice. Also not touching a microchip with a magnetized screwdriver is also a good practice.
But holding expansion cards by the edge connectors is not a good practice, so it is the odd one in the question. Therefore answer option a provides the correct and best answer to the question