Car with a mass of 1210 kg moving at a velocity of 51 m/s.
2. What velocity must a 1340 kg car have in order to have the same momentum as a 2680 kg truck traveling at a velocity of 15 m/s to the west? 3.0 X 10^1 m/s to the west.
Hope i helped
Have a good day :)
Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
This type of listening response is called back-channel signal. This allows the speaker to know that the listener is attentive or willing to engage a conversation between them. It is shown through short utterances, facial expressions, head nods and others.
Answer:
B
Explanation:
Work done can be said to be positive if the applied force has a component to be in the direction of the displacement and when the angle between the applied force and displacement is positive.
In 1 and 2 work done is positive