Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
Answer:
The final velocity of the bullet is 9 m/s.
Explanation:
We have,
Mass of a bullet is, m = 0.05 kg
Mass of wooden block is, M = 5 kg
Initial speed of bullet, v = 909 m/s
The bullet embeds itself in the block which flies off its stand. Let V is the final velocity of the bullet. The this case, momentum of the system remains conserved. So,

So, the final velocity of the bullet is 9 m/s.
The question ask to find and calculate the induced current in the loop as a function time and the best answer would be that the induced current in the loop is 0.08 amperes. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more if you have clarifications and further questions
Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
Answer:
When the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins
Explanation:
Given;
The initial temperature of the coffee T₀ = 95 °C
The temperature of the room = 21°C
Let T be the temperature at time of cooling t in mins
According to Newton's law of cooling;

When the temperature is 50 °C, the time t in min is calculated as;

Therefore, when the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins