A. 4 cm behind the mirror
<span> For any mirror, </span><span><span>so</span><span>si</span>=<span>f^2</span></span>. Therefore, by plugging in the values, you get <span>18<span>si</span>=144. 144/18 = 8, so </span><span><span>si</span>=8</span>
<span> The focal point is located 12 cm from the mirror, and </span><span>si</span><span> is the distance of the image from the focal point, so the image is 4 cm from the mirror. The mirror is convex, so then the focal point and the image are both behind the mirror.</span>
Answer:
F = - 50 N
Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.
Explanation:
The magnitude of the resultant force is always equal to the sum of all forces. While, the direction of resultant force will be equal to the direction of the force with greater magnitude:

considering right direction to be positive:
F₁ = Force applied on right rope = 150 N
F₂ = Force applied on left rope = 200 N
Therefore, the resultant force can be found by using these values in equation:

<u>F = - 50 N</u>
<u>Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.</u>
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer:
the correct answer is E
A graph of the cart's maximum speed squared as a function of x^3
Explanation:
For this exercise let's use Newton's second law
F = m a
force has the form
F = k x²
and acceleration is related to velocity
a = dv / dt
Let's use the chain rule or L'Hospital
a = dv /dx dx/dt
a = dv /dx v
let's substitute
k x² = m v dv / dx
k /m x² dx = v dv
we integrate
k /m x³ /3 = v² / 2
v² = (2k /3m) x³
This is the expression for the variation of the speed as a function of the position, to make a linear graph realism the changes of variable
y = v²
x´ = x³
y = (2k/3m) x´
if we graph y vs x 'we have a linear graph whose slope is
m = 2k / 3m
By reviewing the different answers, the correct answer is E
Answer: the answer is d
Explanation: there are not more than 10 violations within a twelve month period hope this helps