This can be calculated with the law of conservation of energy. The sky lift is starting with the speed v= 15.5 m/s and all of it's kinetic energy Ek is transformed to potential energy Ep so the energies have to be equal: Ep=Ek.
Since Ek=(1/2)*m*v² where m is mass and v is the speed, Ep=m*g*h, where m is mass, g= 9.81 m/s² and h is height. Now:
Ek=Ep
(1/2)*m*v²=m*g*h, masses cancel out,
(1/2)*v²=g*h, divide by g to get the height,
(1/2*g)*v²=h and now plug in the numbers:
h=12.245 m. Height of the hill rounded to the nearest tenth is h=12.25 m
The photon can be absorbed and the energy of the photon is exactly equal to the energy-level difference between the ground state and the level d.
Complete Question:
Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth’s mass M, for the day to become 25.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assume that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout.
Answer:
m = 0.001 M
For the whole process check the following page: https://www.slader.com/discussion/question/suppose-that-an-asteroid-traveling-straight-toward-the-center-of-the-earth-were-to-collide-with-our/
<span>1.5 minutes per rotation.
The formula for centripetal force is
A = v^2/r
where
A = acceleration
v = velocity
r = radius
So let's substitute the known values and solve for v. So
F = v^2/r
0.98 m/s^2 = v^2/200 m
196 m^2/s^2 = v^2
14 m/s = v
So we need a velocity of 14 m/s. Let's calculate how fast the station needs to spin.
Its circumference is 2*pi*r, so
C = 2 * 3.14159 * 200 m
C = 1256.636 m
And we need a velocity of 14 m/s, so
1256.636 m / 14 m/s = 89.75971429 s
Rounding to 2 significant digits gives us a rotational period of 90 seconds, or 1.5 minutes.</span>
In this question, you are given the energy( 500,000btus) and the temperature difference( 100F-20F= 80F). You are asked to find the volume of water.
1 BTU mean 1 degree of F increased for 1 pound mass. First, we can calculate the mass of the water in lb unit. The calculation would be:
mass= energy/temperature increase = 500,000/80= 6250lb.
Then we need to convert the weight into gallons. The calculation would be:
6250lb x kg/2.204lb x 1kg/m3 x 264.172 gallons/m3= 3638969.3 gallons