Answer:
63.05 cm²
Explanation:
We use Pascals law to find the answer.
The law says that in an incomprehensible , non-viscous fluid the pressure applied will transmit through out the fluid without a change.
So, Pressure on larger piston = pressure on smaller piston.

A ≅ 63.05 cm²
Answer:
False
Explanation:
This is because according to newtons second law which says the acceleration of an object as produced by a net force is directly proportional to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely proportional to the mass of the object. So take for example a net a net force in opposite direction will cause an object to slow down.
velocity vector here is not the same as acceleration vector
The potential energy is most often referred to as the "energy at rest" and is dependent on the elevation of an object. This can be calculated through the equation,
E = mgh
where E is the potential energy, m is the mass, g is the acceleration due to gravity, and h is the height. In this item, we are not given with the mass of the cart so we assume it to be m. The force is therefore,
E = m(9.8 m/s²)(0.5 m) = 4.9m
Hence, the potential energy is equal to 4.9m.
Answer:
Option B is the correct answer.
Explanation:
Shear stress is the ratio of shear force to area.
We have
Shear stress = 3 N/mm² = 3 x 10⁶ N/m²
Area = Area of rectangle = 10 x 10⁻² x d = 0.1d
Shear force = 50000 N
Substituting

Width of beam = 16.67 cm
Option B is the correct answer.
Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J