
given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
Answer:
b
Explanation:
The reaction that is not a displacement reaction from all the options is 
In a displacement reaction, a part of one of the reactants is replaced by another reactant. In single displacement reactions, one of the reactants completely displaces and replaces part of another reactant. In double displacement reaction, cations and anions in the reactants switch partners to form products.
<em>Options a, c, d, and e involves the displacement of a part of one of the reactants by another reactant while option b does not.</em>
Correct option = b.
The graph is not given in the question, so, the required graph is attached below:
Answer:
According to the graph, the relationship between the density of the sugar solution and the concentration of the sugar solution is directly proportional to each other as they both are increasing exponentially.
The graph shows that, the density of sugar solution will increase with the increase in concentration of sugar in the solution.
Answer:
SO2(g) and H2S(g)
Explanation:
Sulphuric acid (H2SO4) is very important in industries and is often referred to as the best chemical due to its multiple uses. It is corrosive and used in making fertilizers and explosives. It can also be used to make paints, detergents etc.
Sulphuric acid reacts with Sodium iodide to give Hydrogen iodide and Sodium hydrogen Sulphate.
NaI (s) + H2SO4 (l) =HI (g) + NaHSO4 (s)
The Hydrogen iodide then reacts with the Sulphuric acid to give Iodine,Hydrogen sulphide and water
HI (g) + H2SO4 (l) = 4I2(s) + H2S (g) + 4 H2O (l)
The sulphuric acid can also undergo reduction reaction with hydrogen iodide to give Iodine, Sulphur dioxide and Water.
2 HI (g) + H2SO4 (l) = I2(s) + SO2 (g) + H2O (l)