Answer:

Explanation:
The number of molecules of KCN can be found by using the formula
<h3>N = n × L</h3>
where n is the number of moles
N is the number of entities
L is the Avogadro's constant which is
6.02 × 10²³ entities
From the question we have
N = 0.00048 × 6.02 × 10²³
We have the final answer as

Hope this helps you
The composite material is composed of carbon fiber and epoxy resins. Now, density is an intensive unit. So, to approach this problem, let's assume there is 1 gram of composite material. Thus, mass carbon + mass epoxy = 1 g.
Volume of composite material = 1 g / 1.615 g/cm³ = 0.619 cm³
Volume of carbon fibers = x g / 1.74 g/cm³
Volume of epoxy resin = (1 - x) g / 1.21 g/cm³
a.) V of composite = V of carbon fibers + V of epoxy resin
0.619 = x/1.74 + (1-x)/1.21
Solve for x,
x = 0.824 g carbon fibers
1-x = 0.176 g epoxy resins
Vol % of carbon fibers = [(0.824/1.74) ÷ 0.619]*100 =<em> 76.5%</em>
b.) Weight % of epoxy = 0.176 g epoxy/1 g composite * 100 = <em>17.6%</em>
Weight % of carbon fibers = 0.824 g carbon/1 g composite * 100 = <em>82.4%</em>
Answer:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
Explanation:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
In order to effectively count the number of atoms, we look at the equation closely and take note of the stoichiometric coefficients of each reactant as this influences the number of atoms of that element present.
For instance, oxygen is diatomic and has a stoichiometric coefficient of 8. This implies the there are sixteen atoms of oxygen altogether.
Note that the left hand side refers to the reactants side.
The epicenter was located somewhere on a circle centered at Recording station X, with a radius of 250 km.<span>
</span>
Is there some kind of diagram? how is your finger pushing the coin, and where? It may be:
1)friction against a surface
2)push from the finger
3)gravity
4)air resistance behind the coin