Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
When plane is going towards Halifax the speed of wind is in the direction of fly
so overall the net speed of the plane will increase
while when he is on the way back the air is opposite to flight so net speed will decrease
now the total time of the journey is 13 hours
out of this 2 hours he spent in mathematics talk
so total time of the fly is 13 - 2 = 11 hours
now we have formula to find the time to travel to Halinex

time taken to reach back

now we have total time


here d= 3000 miles



solving above quadratic equation we will have

so speed of plane will be 550 mph
Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:

The magnetic force exerted by a field E to a charge q is given by F=Eq. In this case, F=4.30*10^4*(6.80mu C). 1mu C=10^-6C, so F=4.30*6.80=10^-2=0.29N. The direction is in the x direction, the direction that the field is applied because the charge is positive.
Answer:
acceleration = -15.3g
Explanation:
given data
speed = 6.00 m/s.
thickness = 12
moves the entire = 12.0 cm
solution
we will use here equation that is
v² - u² = 2 × a × s ........................1
here v = 0 is the final velocity and u = 6.0 m/s is initial velocity and s= 0.12 m is the distance covered and a is the acceleration
so we put here value and get acceleration
a = 
a = 
a = -150 m/s² ( negative sign means it is a deceleration )
and
acceleration in units of g
a = 
a = -15.3 g