Part b is equal to F in standards of society and it’s quality of math during the 1900s
(That was a bit of Social Studies lol)
Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


Answer:
How much energy does it take to melt a 16.87 g ice cube? ΔHfus = 6.02 kJ/mol How much energy does it take to melt a 16.87 g ice cube? = 6.02 kJ/mol
A. 108 kJ
B. 102 kJ
C. 5.64 kJ
D. 936 kJ
E. none of the above
<em>5.64 kJ</em>
Explanation:
The Heat of fusion is the heat energy required to dissolve a given mass of ice at melting point.
<h3>
Step by Step Calculation</h3>
The heat energy required to dissolve ice can be calculated using the expression below;
Q = ΔH
x m ...............................................1
where Q is the heat energy required;
ΔH
is the heat of fusion for ice;
m is the mole
All the parameters above are provided in the question except m, so to get m we use the molar mass of water (also for ice) which is 18.01528 g/mol
.
<em>This means that 18.01528 g of ice is contained in one mole, therefore the mole for 16.87 g of ice is given as;</em>

m = 0.9364 mole of ices
Now the parameters are complete, we are given;
ΔH
= 6.02 kJ/mol
m = 0.9364 mol
Q =?
Substituting into equation 1, we have
Q = 6.02 kJ/mol x 0.9364 mol
Q = 5.64 kJ
<em>Therefore, the energy required to melt 16.87 g of ice is 5.64 kJ</em>
Answer:
λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm
Explanation:
The relationship between the velocity of electromagnetic waves (UV rays) and the their frequency is:
v = fλ
where,
v = c = speed of the electromagnetic waves (UV rays) = speed of light
c = 3 x 10⁸ m/s
f = frequency of the electromagnetic waves (UV rays) = 9.38 x 10¹⁴ Hz
λ = wavelength of the electromagnetic waves (UV rays) = ?
Therefore, substituting the values in the relation, we get:
3 x 10⁸ m/s = (9.38 x 10¹⁴ Hz)(λ)
λ = (3 x 10⁸ m/s)/(9.38 x 10¹⁴ Hz)
<u>λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm</u>
So, the radiation of <u>320 nm</u> wavelength is absorbed by Ozone.
It's very tough to use the drop-down menus for this. I'll just do the best I can without them.
-- Objects with the same charge repel each other with electrostatic force, and attract each other with gravity. You can ignore the gravity because the electrostatic force is so much stronger.
-- Objects with opposite charge attract each other with electrostatic force, and also attract each other with gravity. You can ignore the gravity because the electrostatic force is so much stronger.
-- Objects with no charge have no electrostatic force between them, and they only attract each other with gravity.