In elastic
collision, both the kinetic energy and momentum are conserved. Conservation
means that both the kinetic energy and momentum will have the same values
before and after elastic collision.
<span>As the
object A has low mass than object B. Hence upon collision, object B moves
forward, while object A will move backward. So option "C" is correct. </span>
Answer:
0.60 m/s
Explanation:
The average velocity from t = a to t = b is:
v_avg = (x(b) − x(a)) / (b − a)
Given that x(t) = 0.36t² − 1.20t, and the time is from 1.0 to 4.0:
v_avg = (x(4.0) − x(1.0)) / (4.0 − 1.0)
v_avg = [(0.36(4.0)² − 1.20(4.0)) − (0.36(1.0)² − 1.20(1.0))] / 3.0
v_avg = [(5.76 − 4.8) − (0.36 − 1.20)] / 3.0
v_avg = [0.96 − (-0.84)] / 3.0
v_avg = 0.60
The average speed is 0.60 m/s.
A. a child gently swinging on a swing at small angles all the time
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°