Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
Using the formula A squared plus B squared equals C squared, we can find the solution by substituting 5 for A and 12 for B.
By squaring 5, we get 25, and by squaring 12, we get 144. Adding these, we get 169. The square root of this is 13.
The displacement is the shortest distance between two points, which is 546.41. The displacement for both is 546.41 meters
Average velocity of X = (200 + 200 + 200) / 30
Average velocity of X = 20 m/s
Average velocity of Y = 546.41 / 30 = 18.2 m/s