<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Answer:
Plasma
Explanation:
For a fusion reaction to take place, there must be conditions in which the particles have extreme thermal kinetic energies, in this way the collisions that cause the nuclear fusion are generated. Therefore, it is necessary to reach very high temperatures, in which the state of matter will necessarily be plasma.
Answer: Both Technician A and B
Explanation:
There is a similar process in using a pressure transducer and lab scope to using a vacuum gauge.
And also, the pressure transducer can be used to tie any issues to individual cylinders if paired with a second trace consisting of the ignition pattern. Therefore, both Technician A and B are correct.
Answer:
d) 12 V
Explanation:
Due to the symmetry of the problem, the potential (relative to infinity) at the midpoint of the square, is the same for all charges, provided they be of the same magnitude and sign, and be located at one of the corners of the square.
We can apply the superposition principle (as the potential is linear with the charge) and calculating the total potential due to the 4 charges, just adding the potential due to any of them:
V = V(Q₁) + V(Q₂) +V(Q₃) + V(Q₄) = 4* 3.0 V = 12. 0 V